Zdjęcia  dronem – czy są zasady dotyczące ich wykonywania?

Zdjęcia dronem – czy są zasady dotyczące ich wykonywania?

brak ocen

Trzeba przyznać, że drony to wyjątkowe narzędzia filmowo-fotograficzne. Dzięki nim można uchwycić ujęcia z kątów i perspektyw, do których zwykły aparat nie jest w stanie dotrzeć. Robienie ujęć z wysokości nie jest jednak takie proste jak naciśnięcie przycisku w obiektywie. Potrzeba odpowiedniego zaplanowania pracy, dostosowania warunków pogodowych oraz doświadczenia. Poniższy artykuł może okazać się pomocny, zwłaszcza dla początkujących.

Wysokość, czyli jak robić zdjęcia dronem z lotu ptaka?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja, czyli o tym jak ważna jest gra świateł

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja — układ elementów w kadrze

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Pogoda — dlaczego jest tak ważna przy zdjęciach dronem?

Jeśli sesja nie jest spontaniczna i wymaga zaplanowania, już na kilka dni wcześniej, warto sprawdzać prognozę pogody. Upewnij się, że w dniu sesji nie ma zbyt silnego wiatru, czy tym bardziej opadów, które uniemożliwią użycie drona. Jeśli wraz ze zbliżającym się terminem sesji, pogoda nie ulegnie poprawie, lepiej jest go przełożyć. Miejmy na uwadze bezpieczeństwo osób postronnych oraz dość drogiego sprzętu.

Poza warunkami pogodowymi warto zwrócić uwagę także na światło. Szary i zbyt pochmurny dzień nie będzie dobrym tłem dla niektórych zdjęć. Sytuacja może być odmienna, jeśli akurat taki wygląd otoczenia jest pożądany.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Czy taniec to lekarstwo na złe samopoczucie?
Komentarzy:0
brak ocen