Sauna w domu - sucha czy mokra? Na jaki rodzaj się zdecydować?

Sauna w domu - sucha czy mokra? Na jaki rodzaj się zdecydować?

brak ocen

Własna sauna w domu lub ogrodzie przyniesie z pewnością bardzo wiele korzyści. Jest to pewnego rodzaju inwestycja, jednak biorąc pod uwagę dłuższy okres, zdecydowanie wychodzi ona taniej niż regularne korzystanie z sauny w publicznych obiektach. Na plus przemawia to, że koszty eksploatacji własnej sauny nie są wcale duże. Poniższy tekst wyjaśni wszelkie kwestie związane nie tylko z ceną budowy sauny, ale także z wyborem odpowiedniego jej rodzaju dla siebie.

Czym są sauny? Jak oddziałują na organizm ludzki?

Sauny to pomieszczenia, w których ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie wysokich temperatur. Ma to działanie rozluźniające i relaksujące. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni i poprawiają kondycję skóry. Ze względu na dobroczynne działanie sauny są bardzo popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje parę grup saun różniących się trybem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci skonstruowania sauny powinno się pamiętać na etapie planowania nowego domu. Da się wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie lub dużą łazienkę, gdzie zdoła się ona zmieścić.

Jakie sauny są najczęściej spotykane?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich za pomocą parowników. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura odczuwalna we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest odmianą sauny parowej. Para w niej produkowana jest za pomocą pieca i gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są tą samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to przy pomocy urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Na jaką saunę postawić?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na niezwykle dużych temperaturach. Mogą one okazać się uciążliwe do zniesienia dla poniektórych osób. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością oraz z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów zdrowotnych na kłopoty skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak wskazane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem skóry organizmu przez fale podczerwone.

Ile kosztuje przydomowa sauna?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rodzaju sauny, istotne będzie także poznanie orientacyjnych kosztów. Najbardziej optymalna jeśli chodzi o cenę jest sauna infrared. Jej plusem jest to, że da się ją zainstalować w dowolnym miejscu, ponadto nie ma zbyt dużych wymagań konstrukcyjnych. Zarówno sauny suche jak i mokre, wymagają montażu specjalnego pieca, który będzie wytwarzał parę. Jego średnia cena to 1500 zł

Najwięcej kosztów pochłoną kabiny robione na wymiar. Ich cena może wynieść nawet kilkanaście tys. zł. Wpływ na cenę mają także wymiary kabiny oraz zastosowany rodzaj drewna (cedrowe, jodłowe, sosnowe). Gotowa standardowa kabina to koszt minimum 3 tys. zł.

 

 

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Czy prowadzenie ogrodu w stylu eko jest skuteczne?
Komentarzy:0
brak ocen