Nuty zapachowe w perfumach męskich i damskich.

Nuty zapachowe w perfumach męskich i damskich.

brak ocen

Istnieją różne kategorie nut zapachowych, które warto znać, wybierając dla siebie perfumy. Aby zapach był idealny, musi być dopasowany do Twojego charakteru. Oprócz tego istotne, aby perfumy były wyjątkowe, a także sprawiały, że czujesz się pewna siebie. W tym artykule omawiamy wszystkie nuty zapachów, które znajdują się w kompozycjach.

Nuty kwiatowe dla niej i dla niego?

Istnieją cztery podstawowe grupy zapachów, jakie można umieścić na schemacie, tak zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, jakie występują nieomal we wszystkich perfumach kobiecych. Przeważnie trafiają do nuty serca, czyli zapachów, które stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od zaaplikowania i utrzymują się przeciętnie od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy, a także tuberozy. Czynią one aromat bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.

Nuty orientalne dla niej i dla niego 

Jest to najbogatsza i najbardziej zróżnicowana grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło i bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, wschodnich zapachów, żywice – typowo orientalnych. Paczula oraz drzewo sandałowe to aromaty orientalno-drzewne. Są to nierzadko dość ciężkie zapachy, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, jakie zapisuje się w pamięci i sprawia, że chcemy wrócić do perfum.

Świeże nuty zapachowe w perfumach 

Pojawiają się w nucie głowy, to jest tej pierwszej, którą czujemy od razu. Świeże, delikatne, bardzo przyjemne, składają się na nie między innymi trawy oraz nuty zielone, zapachy morskie i wodne. W kole zapachów do świeżych kwalifikowane są również nuty owocowe, również te trochę słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne. Wyjątkowym typem zapachów orzeźwiających są cytrusy, częstokroć wyodrębniane jako osobna grupa, albowiem jej przedstawiciele niezwykle często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z cytryny, limetek, pomarańczy, grapefruitów, pomelo, kwiatów pomarańczy, ale również do tego grona zaliczana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych oraz drzewnych są zioła, te mocno pachnące, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Nuty drzewne dla niej i dla niego? 

Lekko tajemnicze, modne w perfumach dla mężczyzn albo jako składnik nut bazy w damskich. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, niemniej każdy gatunek pachnie inaczej; to również mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale i skóra i drzewa orientalne, bardzo aromatyczne. Mają one za zadanie wyciągnąć głębię perfum, wprowadzić subtelne przejścia między kolejnymi nutami, zmiękczać i powodować, że cała kompozycja wywołuje wrażenie komfortowej. Istnieją dodatkowo takie zapachy, jakie swoją mocą i zdecydowaniem górują nad innymi, przykładowo ekstrakty drzewa agarowego.

Inne, równe interesujące nuty zapachowe 

Inne zapachy także są warte uwagi, jednak nie pasują do żadnej z wymienionych kategorii nut. To właśnie one sprawiają, że dane perfumy są unikalne i potrafią wzbudzić wiele emocji. Z pewnością taka kompozycja nie będzie nudna, co również jest bardzo istotne. Do tego typu zapachów należą głównie spożywcze, na przykład kakao, kawa, sól morska oraz karmel. W większości przypadków są one tłem.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze
Jagoda Kozłowska

Zachwycają mnie męskie perfumy, można powiedzieć, iż jest to moja mała obsesja.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły