Kontrole jamy ustnej — z jakiej przyczyny są takie ważne?
Zadbanie o siebie nie dotyczy tylko wyglądu zewnętrznego, a także regularnych kontroli u lekarzy. Dzięki temu wcześniej wiesz, jakie problemy występują w Twoim organizmie. W zakresie badania jamy ustnej należy co pół roku chodzić do stomatologa. Każda wizyta to potencjalne wykrycie czegoś, co mogłoby skończyć się w przyszłości poważnym stanem zapalnym.
Profilaktyka jamy ustnej – na co zwrócić uwagę?
Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego i najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co skutkuje często istotnymi problemami w leczeniu. Stąd tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie czekać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.
Kontrola dentystyczna co 6 miesięcy pozwoli na zidentyfikowanie ewentualnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co pozwoli dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej czy dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.
Okresowy przegląd stomatologiczny – jak go wykonywać?
Czym jest standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Na początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy stosować, by ustrzec się konkretnego problemu.
Jest to odpowiedni moment, by nadmienić lekarzowi o naszych bólach i dolegliwościach występujących w określonych momentach, np. wrażliwość na zimno. W następnej kolejności dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, bada również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy dentysta zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.
Jeśli stan naszej jamy ustnej jest dobry albo występują zaledwie drobne wątpliwości co do stosownej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam wybrać właściwy typ pasty, szczoteczki do zębów czy rodzaj nici dentystycznej. W niektórych przypadkach stomatolog może przekazać nas do innego specjalisty, np. ortodonty (gdy niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego) bądź chirurga zębowego.
Zdjęcie rtg zębów – jak często i dlaczego je wykonywać?
W problemowych przypadkach nieodzowne jest dokonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej ujrzeć, jak wygląda układ kostny i jak jest położony kłopotliwy ząb, bowiem nie wszystkie zmiany będą zauważalne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Takie badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.
W wypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe oraz stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest również konieczne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Co więcej, dentysta może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.
Konsultacje dentystyczne u dzieci i młodzieży
Przede wszystkim ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.
Jeśli masz w planach zajść w ciążę, najlepiej wybrać się do dentysty wcześniej, aby znać stan swojego uzębienia. Niektórych zabiegów nie można wykonywać w trakcie pierwszego trymestru ciąży, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie ich przed ciążą. Jeśli jednak nie udało Ci się tego dokonać, warto zaplanować je na drugi trymestr i dowiedzieć się co dokładne należałoby wykonać.
Komentarze
Arnold Borowski
Oj kontrola jamy ustnej jest bardzo istotna jak i kosztowna.