Jaki lekarz specjalizuje się w nowotworach?

Jaki lekarz specjalizuje się w nowotworach?

brak ocen

Pacjent chorujący na nowotwór widzi w lekarzu promyk nadziei. Zawierza mu swoje życie i liczy na to, że choroba się cofnie. I jak tu nie szanować tę profesję. Onkolog ma w rękach życie pacjenta. Odpowiada za to, w którym kierunku potoczą się losy chorego. Czy będzie miał jeszcze okazję spędzić czas z najbliższymi, jak zmieni się jego życie? Lekarz to też człowiek ma swoje emocje, słabości i wątpliwości.

Chirurgia onkologiczna — leczenie chorób nowotworowych 

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach ekstremalna. Częstokroć wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy użyciu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo względnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasami wystarczy tylko drobna interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi uśmierzające, inaczej paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się oszczędzić pacjenta. Zabieg ma na celu udoskonalić komfort w ciężkim czasie.

Stopniowy i systematyczny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie bądź zdrowie. Dzięki temu możliwości, jakie może zastosować chirurg, znacząco się polepszyły. Jest to szczególnie istotne przy niezwykle trudnych oraz skomplikowanych operacjach, związanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi wynikami.

Dzięki poznaniu i użyciu metod odtwórczych oraz metod rekonstrukcji powstały szanse na tworzenie coraz lepszych protez kostnych czy naczyniowych. Protez, gdzie uzupełnia się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

Kiedy wybrać leczenie u chirurga onkologa? 

Dawniej wśród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, albowiem cięcie guza powoli wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii dostatecznie rozwinięta, dlatego pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to fundamentalna różnica rzutująca na rezultaty operacji chirurgicznych.

Niezmiernie ważne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w wypadku choroby nowotworowej. Odpowiednie monitorowanie oraz podjęcie leczenia w odpowiednim momencie może uratować chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny bagatelizować i przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej profesjonaliści zajmą się nowotworem, tym więcej szans zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek bądź na podstawie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące odpowiedniej diagnozie i rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest także biopsja celowana, wykonana przy użyciu aparatu USG albo TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych oraz bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem guza. Wówczas chirurg onkolog powinien zaimplementować immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, gdy zakażone miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza i konieczne jest wykorzystanie innych, mniej agresywnych środków.

Choroba nowotworowa i trudne zadania onkologa 

Choroba nowotworowa szerzy ogromne spustoszenie w organizmie chorego. Powoli niszczy go od środka, odbierając mu siły. Lekarz chirurg musi nie tylko leczyć pacjenta, ale też walczyć o to, żeby pacjent się nie poddawał. Jest to istotny punkt w powrocie do zdrowia.
Jest to trudny zawód, ponieważ chirurg onkolog z całych swoich sił walczy o zdrowie pacjenta, niezależnie od tego, w jakim stadium choroby on się znajduje.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Właściwe nawodnienie wspiera walkę ze stresem
Komentarzy:0
brak ocen